Wymiana opon

Instalacja opon

Zmieniając opony, zaleca się zainstalowanie czterech identycznych lub podobnych opon.
Montaż czterech jednakowych opon poprawia przyczepność, bezpieczność i komfort jazdy.
Jeżeli opony nie są identyczne, możliwe jest, że jeden z hamulców nie reaguje w taki sam sposób i równie szybko jak drugi, co powoduje trudności w kontroli pojazdu.

Wymiana opon

Montaż i demontaż opon muszą być wykonywane przez wykwalifikowanych specjalistów. Przed demontażem opony konieczne jest zdjęcie zaworu i jego mechanizmu, i całkowicie spuścić powietrze z opony.. Różne części związane z montażem nowych opon muszą zostać wymienione, np. Obciążniki (przewody), zawór, nasadka zaworu i dowolna komora powietrzna. Opona musi być zainstalowana z właściwym kierunkiem obrotów, jeżeli jest wskazana na zewnętrznej stronie opony. Ciśnienie w oponie nie może przekraczać 3,5 bara. Po zamontowaniu upewnij się, że pokrywa zaworu jest szczelna i po około 100 kilometrach sprawdź, czy śruby każdego koła są dokręcone.

Wymiana tylko jednej opony

Jeśli konieczna jest zmiana uszkodzonej opony, na przykład przez przebicie, a opony mają minimalny stopień zużycia, należy wymienić ją na taką samą.
Nowa opona musi mieć taką samą parametry jak poprzednia, musi mieć te same wymiary, być tej samej marki, tego samego projektu / konstrukcji, z takimi samymi wskaźnikami prędkości / masy.

Kodeks drogowy mówi: "Różnica między głębokością głównych rowków dwóch opon zamontowanych na tej samej osi nie może przekraczać 5 milimetrów."

Wymiana dwóch opon


Jeżeli dwie opony osiągnęły maksymalne zużycie lub są uszkodzone, muszą zostać wymienione na identyczne lub podobne opony. Obowiązkowe jest zakładanie opon o takich samych właściwościach, jak te już zainstalowane w pojeździe.
Lepiej jest instalować nowe opony z tyłu zamiast z przodu, ponieważ utrata przyczepności na tylnych kołach nie jest łatwo kontrolowana przez kierowcę.
Zainstalowanie nowych opon z tyłu zapewnia większe bezpieczeństwo. W przypadku słabej przyczepności, przednia oś jest sterowana przez działanie kierownicy, podczas gdy tylna oś wykorzystuje optymalną przyczepność nowych opon.
Zaleca sie, aby nie czekać na nadmierne zużycie opon (od 2 do 3 mm), w przypadku deszczu może wystąpić aquaplaning.

Kodeks drogowy stwierdza, że: "Wskaźnik zużycia 1,6 mm wskazuje prawną minimalną wysokość opony."

Wymiana czterech opon

Jeśli jesteś zadowolony ze swoich starych opon, możesz je kupić identyczne. Jeśli, z drugiej strony, chcesz zmienić markę lub model wybierając inny wzór, konieczne jest sprawdzenie, czy wybrane opony są odpowiednie, sprawdź zalecenia producenta pojazdu w dokumencie rejestracyjnym pojazdu.

Bieganie i zużycie

Nie każdy wie, że każda nowa opona wymaga okresu docierania, który polega na podróżowaniu z prędkością i prędkością; umiarkowany przez pierwsze 200/300 kilometrów bez gwałtownch hamowań lub przyspieszeń.
Dobre docieranie poprawia długoterminową wydajność opon.
Jeśli stary zestaw opon był bardzo zużyty, w nowym zauważysz inne zachowanie pojazdu.

Sprawdź zużycie opon

Zaleca się okresowe sprawdzanie zużycia bieżnika. Po bokach opony znajdują się wskaźniki TWI, które pomogą znaleźć wskaźniki zużycia.

Zużycie nigdy nie może osiągnąć wskaźników na dnie rowków i musi być regularne na całej powierzchni.
"Wskaźnik zużycia 1,6 mm wskazuje prawną minimalną wysokość opony."

Na mokrej nawierzchni zużyte opony zwiększają ryzyko aquaplaningu, a także wydłużają drogę hamowania.

Jednolite zużycie opon

Położenie kół na osiach (geometria, równoległość) i styl jazdy mogą powodować różnice w zużyciu opon.
Zaleca się wymianę przednich kół i tylnych kół co 5 000/10 000 km, aby opony były jednolite,

Kodeks drogowy stwierdza, że dwie opony zamontowane na tej samej osi nie mogą mieć różnicy większej niż 5 mm między głębokością głównych rowków.

Wyważanie

Wyważanie jest niezbędne dla wszystkich opon przednich i tylnych i konieczne jest konieczne przy każdej zmianie w celu wyeliminowania wibracji i skutków braku równowagi w rotacji. Jeśli opony nie są odpowiednio wyważone, inne części pojazdu, takie jak zawieszenia, łożyska, a nawet układ kierowniczy, mogą być zużyte bardziej.

Zbieżność (geometria)

Może być konieczne wykonanie korekty geometrii, w rzeczywistości może ona ulec zmianie w wyniku zderzenia, na przykład z chodnikiem.
Optymalna geometria pozwala wydłużyć żywotność opon, zapewniając również lepsze trzymanie się drogi i oszczędność paliwa.
Nieprawidłowa geometria nie może być łatwo znaleziona podczas jazdy, dlatego zmiana geometrii jest zalecana przy każdej zmianie opony.
Pamiętaj, że nieprawidłowa geometria wpływa na zachowanie pojazdu, a tym samym na bezpieczeństwo.

Geometria musi zostać przejrzana w następujących przypadkach:
- tendencja do ciągnięcia z jednej strony podczas przyspieszania i z drugiej w przypadku hamowania,
- tendencja do ciągnięcia w prawo lub w lewo ze stałą prędkością na płaskiej drodze,
- nieprawidłowe zużycie zewnętrznych lub wewnętrznych krawędzi opon,
- sztywność układu kierowniczego,
- kierownica nie jest wyśrodkowana,
- po obrocie koła nie wracają szybko do "linii prostej".